VIZEK : A PALOTÁSI TÁROZÓ |
A PALOTÁSI TÁROZÓ
V&L 2006.04.20. 20:09
Egy jó kis hely!
A Palotási tározó
A Palotás és Vidéke Sporthorgász Egyesület a 2001 és 2002 évben több olyan rendezvénnyel és cselekedettel hívta fel magára a figyelmét, mely a maga nemében szinte páratlan az egész ország területén. A magyar horgászat történetében először Palotás Kupa néven egy hetes bojlis versenyt rendeztek a 2001-es évben. 2002-ben pedig rekordlistás, kapitális méretű pontyokat telepítettek a tározóba. Ezek után, gondolom többen is kíváncsiak magára a tóra, a horgászati lehetőségekre és egyéb tudnivalókra. Ezekkel az információkkal remélem, hogy sikeresebbek lehetnek horgászatuk alkalmából a Palotási tározón.
Kezelő egyesület: Palotás és Vidéke Sporthorgász Egyesület. Palotás, Szabadság u. 24.
Megye: Nógrád
Megközelítés: A tározó a fővárostól 60 km-re található. Vonzó lehet közelsége végett a Budapesti horgászoknak. Ritka az ilyen jól halasított víz ennyire közel (50 perc utazás) a fővároshoz. Megközelítése az M3-as autópályán, majd a bogi leágazáson lehajtva a 2109. számú Aszód-Kartal-Verseg-Héhalom-Palotás útvonalon a legegyszerűbb.
Víz típus: A Palotási víztározó a Bujáki-patak felduzzasztásával keletkezett 1967-68-ban. Palotás és Kisbágyom községek között terül el (64 ha) az úgynevezett Cserhátalja kistájon, Nógrád megye déli részén. A tavat eredetileg öntözési céllal duzzasztották. A völgyzárógát hossza 460 m, magassága 8 m, koronaszélessége 5 m.
Vízmélység: Az átlagos vízmélység közepes vízállásnál 2,8 m. A parti részek felől igen lassan, fokozatosan mélyül a régi patakmeder felé. A tó északi, Kisbágyom felőli 500 m-es szakasza viszonylag sekélyebb, gyorsabban felmelegedő rész. Ívási időszakokban viszont kíméleti területként tartják nyílván és lezárják a horgászat elől az ívások zavartalansága végett.
Rekordok
Ponty: 22.70 kg Süllő: 13.7 kg Harcsa: 56 kg Amur: 28.5 kg Csuka: 14.2 kg Balin: 8.6 kg |
Halak: A tó halállománya rendívül gazdag, és nem csak a közelmúlt rekordlistás telepítéseknek köszönhetően! Békés halak közül domináns szerepet töltenek be a pontyok, amurok, busák és keszegfélék. A leggyakrabban fogott ragadozó halak a süllő, csuka, balin és harcsa.A harcsák külön fejezetet érdemelnének azzal a sok rejtéllyel, mely körbeveszi őket. Hogy szép számmal élnek a tározóban azt bizonyítja a neves harcsa horgász és szakíró Borkor Károly áprilisi látogatása a tározón. Az egy éjszakás horgászatát egy 6,5 kg-os harcsa bánta.
Lékhorgászat: Palotáson nagy hagyománya van a léki horgászatnak is szinte egyedülálló módon a léki süllőzésnek. Kevés olyan víz található az országban, melyben ennyi süllő él. Télen jégről folyamatosan fogják a horgászok. Érdekes, hogy csuka szinte alig fogható, pedig szép állománnyal rendelkeznek e téren is.
Horgászati idők: Egész évben, éjjel-nappal
Elvihető halak: Nappali horgászjeggyel: 2 db ponty, 2 db ragadozó és 5 kg egyéb. Éjszakai horgászjeggyel: 2 db ponty, 2 db ragadozó és 5 kg egyéb. A harcsa méret és darabszám korlátozás nélkül fogható!!!
Jegyárak
Napijegy: 6:00 - 18:00 1.700 Ft + éjszakai 1.700 Ft összesen: 3.400 Ft + naponta 300 Ft kocsi lehajtási és sátorozási díj a vízparton
Hetijegy: 6:00 - 18:00 8.000 Ft + éjszakai hetijegy 8.000 Ft Összesen: 16.000 Ft. |
Egyéb rendelkezések: - A ponty súlykorlátozása a törzsállomány védelmében történt. 2002.január 1-től a 8 kg-nál nagyobb vagy jellel ellátott egyedeket a megfogás után azonnal vissza kell helyezni kíméletes módon. Ha a súlykorlátozással vagy jellel védett hal a durva bánásmód miatt sérül vagy elpusztul az egyesület halvédelmi bírság kiszabását kezdeményezi! Örvendetes rendeletek, melyeknek jótékony hatása hamarosan jelentkezni fog! - Az egyesület vízterületén fajlagos tilalom nincs, de a táblával tiltott helyeken ragadozó halra pergetni vagy más módszerrel tilos horgászni március 1-től április 30-ig.
Bojlis horgászat
A Palotás tározón lassan már igazi hagyománya lesz a bojlizásnak. A bojlis horgászokon kívül, több magyar és külföldi bojlis csapat töltött el sikeres túrákat a vízparton. Szlovák, cseh, román és osztrák horgászok rendszeresen visszajárnak a nagy pontyok végett. A magyar csapatok is egyre gyakrabban veszik célba a tározót, bizván a sikerekben. A Mosella Team kiváló teszthorgásza Tari István is sokat horgászott itt, kitűnő eredményekkel. Ő is a bojlis horgászat egyik elkötelezett híve, de mellette szívesen alkalmazza a finomszerelékes technikát. A 2001-es Palotás kupán elért összetettbéli harmadik helye és a versenyen kifogott legnagyobb hal magáért beszél.
|