CSUKA
2004.11.14. 00:11
Az egyik legnagyobb édesvizi rablóhalunk. Harciassága miatt kedvelik a horgászok!
Statistikai adatok.
Legnagyobb súly:35kg. Átlagos súlya 3-5kg, legnagyobb hossz:140cm. Életkora:18-25 évre tehető.
Nyílszerű testformáját semmiféle más európai édesvizi hallal nem lehet összetéveszteni. Tökéletesen alkalmazkodott a ragadozó életmódhoz. Álcázó szinei, kiváló látása, áramvonalas alakja és úszóinak elhelyezkedése (amelynek köszönhetően támadása rendkívül gyors és pontos) mind hozzásegítik a vadászsikereihez. Valamennyi vizünkben megtalálható de a csendesebb vizekben, tavakban, tározókban, holtágakban,csatornákban érzi magát igazán otthon.
Hogyan vadászik?
A csuka nekilódulva villámgyorsan óriási sebességet ér el, ezért szivesen támad lesből,és szinte sohasem üldözi áldozatait. A növények közé relytőzve leselkedik,amíg egyetlen villámgyors lendülettel el nem tudja kapni áldozatát. Az állkapcsa nagyon rugalmas és száját nagyra tudja nyitni, így viszonylag nagy halakat is letud egyben nyelni. Ez a képessége már a kicsi kéthetes csukának is megvan, amely feltudja falni a hozzá hasonló testvéreit. A legfontosabb érzékszerve a látása, amikor a körülmények, miatt például sötétedéskor vagy a zavaros vízben, nem tud látására támaszkodni, nagyon finom szaglását hívja segítségül. Az oldalvonalában lévő, radarhoz hasonlóan működő érzékszervével is képes megtalálni áldozatát.
Életciklusa!
Az év nagy részét a csukák a mélyebb 3-10 m körüli vizekben töltik. Tavasszal február végén március elején ívik. Az 5-10 fokos sekély parti vizeket,valamint az elöntött területeket keresik fel. A nőstény mintegy 40 ezer ikrát termel testsúlykilogramonként, így a legnagyobb egyedek akár félmillió ikrát is lerakhatnak.A nőstény csuka sokkal nagyobba hímnél, nemegyszer 18 kilósra is megnő, míg a hímek ritkán érik el az 5,5kg-t. Ívás után nagyonteljesen táplálkoznak,hogy pótolják elvesztett erejüket. Zsákmányuk ilyenkor a sekély vizekben ívó többi hal, például a bodorka, a sügérek. Az ivadékok életük első napjaiban apró vizi élőlényekkel táplálkoznak, de néhány hét alatt igazi ragadozóvá válnak és a többi hal ivadékát tizedelik.
A legjobb csukázó helyek!
A csuka egyaránt megél a folyókban és az állóvizekben. Állóvizekben a part mellett, a náddal sással sűrűn benőtt helyeken keressük. Ősszel a kishalakat követve visszahúzódnak a mélyebb régiókba. A folyókban is meg keresik az akadókat illetve gödröket. Kövezések partvédelmi sarkantyú, ruganyi oldalában előszeretettel beállnak. A csuka jellegzetes tartózkodási helyei vízbedőlt fatörszek, a mellékcsatornák torkolata, a keskeny nádsáv.
Kapási idők!
Nappali ragadozó,sokéves tapasztalat szerint ha jégen horgászunk nem is érdemes délelőtt 10 óránál korábban menni és délután kettőtől tovább maradni. Anyári hónapokban viszont a hajnali, reggeli és a késő délutáni órákban kerülnek horogra. Az időjárás is befolyásolja a csuka kapókedvét, borús esős időben egész nap kapásra bírható, sőt ilyenkor kedvező egy kis szél is. Napsütéses időben csak a kora reggeli és a késő délutáni időszakban táplálkozik. A vízállásra is reagál,áradás előtt fokozódik a kapókedve, az ár levonulása után vissza húzódik a mélyebb vizekbe.
Horgászmódszerek!
Csukára úszós,pergetős könnyített fenekezős,illetve mártogató módszerrel horgászhatunk. Az úszós módszert használhatjuk többféleképpen, aholsűrű a növényzet ott a lefenekezett módszert használjuk, a másik módszer szabadon úsztatott szerelék. A csukára való pergetés az egyik legsportosabb módszer,rengeteg műcsali között válogathatunk, twisterek, villantók és a wobblerek között.
Csalik!
Csukára horgászhatunk élő illetve élettelen hallal, az ideális kishal méret 8-15 cm között mozog, elsősorban a sötétebb tónusú csalihalakat részesíti előnyben kárász,compó,jász, vörösszárnyúkeszeg. A sneci is bevállt csali inséges időkben. Műcsalik terén a támolygó villantók közül a széles kanálformájúak a legmegfelelőbbek,körforgó villantók közül a nagyobb méretűeket válasszuk. Twisterek közül a viléágosabb színűekkel próbálkozzunk,gumihalakból szintén a nagyobbakat részesítsük előnyben. A woblerek közül a vizekben előforduló halakhoz hasonló mintázatút használjunk.
Sok sikert kivánok a kapitális csukák kifogásához!
|